Uroczysty trójbój w Miedarach

W dniu 14.11.2012 roku odbył się IX Regionalny Mityng w Trójboju Siłowym Olimpiad Specjalnych zorganizowany przez Sekcję Terenową „Sokoły” Miedary.
Areną zmagań dla kilkunastu zawodników z niepełnosprawnością intelektualną była sala Zespołu szkolno – przedszkolnego w Miedarach, a zawodnicy reprezentowali cztery sekcje terenowe z województwa Śląskiego: „Animusz” Racibórz, „Huragan” Racibórz, Koniczynka Żory oraz gospodarzy mityngu „Sokoły” Miedary. Po rejestracji przybyłych sekcji opiekę nad zawodnikami przejęli pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Miedarach. którzy zapoznali uczestników z obiektem, a następnie zaprowadzili na oficjalne ważenie.  Zważeni i przebrani w stroje startowe zawodnicy wyczekiwali na rozpoczęcie mityngu.


Ceremonia otwarcia rozpoczęła się o godzinie 10:00 wymarszem sekcji na parkiet hali, na której znajdowali się już zaproszeni goście jak i oczywiście zgromadzeni w tym dniu kibice. Oficjalnie wszystkich powitał Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Miedarach pan mgr Adam Grabowski, który witając oprócz zawodników, trenerów, sędziów, wolontariuszy oraz kibiców powitał również zaproszonych gości, którymi byli: Wójt Gminy Zbrosławice pan Wiesław Olszewski, Zastępca Wójta Gminy Zbrosławice Katarzyna Sosada, przedstawiciel Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie pan Andrzej Jochlik, Dyrektor Zespołu Szkolno Przedszkolnego pani mgr Irena Wierszeń, Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Miedarach pan mgr Adam Grabowski, były Dyrektor tegoż Domu Pan mgr Józef Goniwiecha oraz aktualny mistrz świata amatorów StrongMan pan Mateusz Baron.

Po przywitaniu wszystkich zgromadzonych na zawodach osób nastąpiło uroczyste wniesienie i wciągnięcie flagi na maszt oczywiście przy dźwiękach hymnu Olimpiad Specjalnych, a dokonali tego pod okiem pracownika DPS Miedary pani Beaty Rudzki zawodnicy Sekcji terenowej „Sokoły” Miedary w osobach: Henryk Nowakowski, Andrzej Kostyrka, Leon Kutzman, Jan Ogrodnik. Kolejnym punktem ceremonii było przemówienie Dyrektora Oddziału Regionalnego Pana Dariusza Wosza, który witając uczestników podziękował za wieloletnią wzajemną współpracę z Domem Pomocy w Miedarach jaki i sekcją działającą przy domu, szczególne słowa uznania skierował  do przedstawicieli urzędu gminy Zbrosławice dziękując za wielkie wsparcie działalności Olimpiad na terenie Gminy. Na koniec przemówienia życzył dobrej zabawy wszystkim zebranym oddając mikrofon kolejnemu reprezentantowi Sokołów Adamowi Brzuchowi, który w imieniu wszystkich zawodników wypowiedział słowa przysięgi O.S. „Pragnę Zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć niech będę dzielny w swym wysiłku”. Ceremonię zakończył Wójt Gminy Zbrosławice Pan Wiesław Olszewski dołączając się do słów powitań, a następnie wypowiadając słowa: „IX Regionalny Mityng w Trójboju Siłowym O.S. uważam za otwarty” - dając tym samym sygnał do rozpoczęcia rywalizacji w mityngu.

W czasie, gdy organizatorzy przygotowywali sprzęt do bojów zawodnicy jak i wszyscy zgromadzenie na hali mogli jeszcze zobaczyć występ artystyczny najmłodszej grupy zespołu „Miedarzanie” jak i Starszych członków tej grupy które pod okiem opiekunki pani Joanny Ślezak w oryginalnych strojach ludowych zaprezentowały pokaz swych umiejętności taneczno wokalnych.

Jeszcze przed przystąpieniem do bojów przygotowany sprzęt przetestował Mistrz Świata amatorów StrongMan Mateusz Baron, dał on krótki popis swoich możliwości między innymi podnosząc w Martwym Ciągu 280 kg, następnie rozdał wszystkim zgromadzonym zarówno zawodnikom jak i kibicom swoje zdjęcia z autografami.

Po oficjalnych uroczystościach przystąpiono do startu w pierwszej konkurencji czyli Wyciskaniu leżąc na Ławeczce zawodnicy zostali podzieleni na 4 grupy sprawnościowe: trzy w dwuboju siłowym i jedną w trójboju siłowym. Grupy te utworzono na podstawie zgłoszonych maksymalnych wyników oraz wagi ciała. Wszystkie te grupy rywalizowały na zasadzie formuły Wilks’a czyli oprócz osiągniętego wyniku liczyła się też waga zawodnika, która była przeliczana na specjalne punkty według formuły podział taki wyrównuje rywalizacje i daje możliwość osiągnięcie każdemu dobrego miejsca w zawodach.  W pierwszej konkurencji, którą było wyciskanie w leżeniu na ławeczce każdy z zawodników miał 3 próby, podczas których sukcesywnie wyciskali większe ciężary największym wyciśniętym w tej konkurencji był ciężar 85 kg, a dokonał tego zawodnik „Huraganu” Racibórz Sebastian Malinowski. Po zakończonej pierwszej konkurencji przystąpiono do kolejnej którą był Martwy Ciąg w niej również każdy zawodnik miał trzy próby, podczas których nie jeden z zawodników pobił swoje osiągi życiowe a gro wyników oscylowało w okolicach 150 kg Po dekoracjach zawodników startujących w dwuboju siłowym przystąpiono do ostatniej w tym dniu konkurencji, czyli przysiadu gdzie również można było podziwiać nie lada wyczyny naszych sportowców którzy z 110 kg sztangą na barkach robili przysiad, tym samym po ostatnich bojach grupy trójboistów nastąpiła też ostatnia dekoracja IX Mityngu po której przygotowano zawodników do ceremonii zakończenia zawodów. Podczas niej ponownie w dźwięk hymnu Olimpiad Specjalnych najpierw opuszczono flagę a następnie poczet flagowy wyniósł ją poza obiekt zmagań zawodników na koniec Wójt Gminy słowami: „IX Regionalny Mityng w trójboju siłowym Olimpiad Specjalnych uważam za zamknięty” zakończył powyższe zawody, po czym zgromadzeni w sali zatańczyli wspólny integracyjny taniec i w miłej rodzinnej atmosferze udali się do swych domów.

Podczas Mityngu miało miejsce jeszcze jedno ważne wydarzenie, a mianowicie Sekcja Terenowa Sokoły Miedary obchodziła w tym roku swoje 10 lecie istnienia. Z tej okazji przygotowano ogromnych rozmiarów tort którym mogli się delektować uczestnicy tegoż mityngu.  Przewodniczący sekcji pan Krzysztof Krawczyk  dziekował też osobom i instytucjom zaangażowanym w działalność sekcji czyli: Urzędowi Gminy Zbrosławice za wielkie wsparcie finansowe, Domowi Pomocy Społecznej w Miedarach oraz Zespołowi Szkół w Radzionkowie za wspieranie działalności, Dyrekcji Zespołu - Szkolno – Przedszkolnego za bezpłatne udostępnienie Sali gimnastycznej wraz z zapleczem, Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinie również za wsparcie finansowe działalności sekcji. Przewodniczący wymieniając zasługi dla sekcji na tą okoliczność wręczył pamiątkowe tablice za wieloletnią współprace wymienionym instytucjom.

Słowa podziękowania i uznania dla Sekcji „Sokoły” padły z ust Dyrektora Oddziału Regionalnego Olimpiad Specjalnych Polska – Śląskie Pana Dariusza Wosza.

 

 

 

 ◄◄  ◄  ►►  ► 
LIPIEC 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31